VOUCHER SPACERUJ Z FRAJDĄ
Home Menu

Gdzie w Gdańsku najlepiej się powspinać?

Gdzie w Gdańsku najlepiej się powspinać?Stoi sobie. Taka ogromna. Piękna i dumna. I ma powody. Jest największą gotycką ceglaną świątynią na świecie.  Spogląda na miasto Gdańsk z góry. Trochę zaspane jesienią i zimą, wiosną budzące się do życia, latem gorące i gwarne. Wsłuchuje się w głosy zachwytu, ochy i achy wznoszone w jednym czy drugim jej „kącie”. Na pojedyncze głosy znudzenia odwiedzających pewnie nie zwraca uwagi. Uszanuje głęboko się modlących. Rozgniewa się czasem na turystę w podkoszulku, z lodami, dzwoniącym telefonem czy błyskającą lampą w aparacie fotograficznym tu i tam. Z pewnością zaś przymyka oko na płaczące dzieci. Cieszy się z każdej jednej osoby przekraczającej jej progi. Tak już od wieków. Najpierw budowla, świątynia, od 1965 bazylika mniejsza, od 1986 roku konkatedra.


Potrzebujecie jeszcze trochę cyfr? Proszę. Podobno ma 105,5 m długości, 66 m szerokości (w transepcie) i 30 m wysokości od posadzki do sklepienia. Jakby jeszcze było mało budowana była przez 159 lat, jej sklepienie wsparte jest na 27 masywnych filarach, olbrzymich okien jest aż 37, a największe z nich ozdobione jest witrażem i posiada powierzchnię 127 m2. W środku może zmieścić się aż 20 tysięcy osób (lub jak podają inne źródła 25 tysięcy osób). A to dopiero początek. Co jednak ważne – jej wieża ma 78 m wysokości (82 m do kalenicy), co sprawia, że miłośnicy schodowej wspinaczki mają co robić.


Do nich z pewnością należą moje dzieci. Im wyżej tym lepiej. Frajda jest wielka. W tym roku odwiedziłyśmy to miejsce już dwa razy. Za pierwszym razem w kwietniu, po odwiedzinach Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga w Muzeum Narodowym, za drugim razem w lipcu po spacerze po Biskupiej Górce. Ale to już opowieść na kolejne wpisy.


Przedstawiam Wam kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdańsku, czyli Bazylikę Mariacką.


Zdradzić Wam ile trzeba pokonać schodów, by wspiąć się na górę wieży? Zdradzić? A może nie? Zdradzę. Troszkę ponad 400. Jeśli moja dwulatka poradziła sobie z nimi (starsze siostry to silna motywacja!), to Wy też macie szansę podziwiać piękną panoramę Gdańska i okolic z samego czubka wieży. Udanej wspinaczki. Smile

Wieża czynna jest:
od Poniedziałku do Soboty w godzinach 9.00 – 17.30
w Niedziele i święta  w godzinach 13.00 – 17.30

Wstęp na wieżę płatny:
Dorośli – 6 zł
Uczniowie i Studenci – 3 zł
Najmłodsze dzieci nie płacą SmileWyprawa na wieżę Bazyliki MariackiejWyprawa na wieżę Bazyliki MariackiejWyprawa na wieżę Bazyliki MariackiejWyprawa na wieżę Bazyliki MariackiejWyprawa na wieżę Bazyliki MariackiejWyprawa na wieżę Bazyliki MariackiejWyprawa na wieżę Bazyliki MariackiejWyprawa na wieżę Bazyliki MariackiejWyprawa na wieżę Bazyliki Mariackiej

Komentarze:
Dodaj swój komentarz
Nick / Imię
Treść komentarza
Stolica Polski
Nie dodano żadnego komentarza