Podróż za 2 uśmiechy

Frajda nad morzem w Slow Cafe - relacja

Frajda nad morzem w Slow Cafe - relacja

Jakiś czas temu od przemiłej właścicielki klubokawiarni rodzinnej Slow Cafe, Doroty otrzymałam propozycję nie do odrzucenia. Miałam być gościem specjalnym podczas jednego z cyklicznych spotkań dla Mam. Poproszono mnie, abym poopowiadała o tym co robię, czyli o podróżowaniu z dziećmi komunikacją miejską i nie tylko. Ustaliłyśmy datę i czas – 13 października , godzina 12.30. Bardzo ucieszyła mnie ta propozycja, bo lubię dzielić się moimi doświadczeniami i inspirować innych rodziców do takiej aktywności z dziećmi. Przejęłam się jednak tym bardzo, gdyż to coś czego jeszcze nigdy nie robiłam (poza luźnymi rozmowami z rodzicami w przedszkolnej, szkolnej szatni Smile). Jakiś czas zajęły mi przygotowania, wertowanie starych zdjęć.

 

Na miejscu pojawiłam się dużo przed czasem, by dobrze się przygotować. Obładowana książkami, z wielkim zapałem i dobrą energią. Na spotkanie przybyło pięć fantastycznych osóbek – pięć Mam Frajdowiczek! z czego cztery z nich zabrały ze sobą swoje pociechy. I tak miałam przyjemność rozmawiać z Karoliną, Agnieszką, Pauliną, Karoliną i …Agnieszką Smile oraz Dorotą i Darkiem ze Slow Cafe, a w tle słychać było zabawę dzieci: Łucji, Zoji i Alanka. Najmłodsza Ewa spokojnie obserwowała nas z kolan Mamy.

 

Przed spotkaniem trochę obawiałam się jak uda mi się ten mój „wykład”.  Zastanawiałam się czym zapełnić godzinę antenową. Myślałam i myślałam i okazało się, że niepotrzebnie. O 15.00 zorientowałam się, że troszkę się zagadałyśmy i czas pędzić po dzieci do szkoły. Zamiast godziny były dwie i pół, a ja wciąż nie wiem kiedy to minęło. Było przesympatycznie! W ciepłej, niemal domowej atmosferze Frajdowiczki opowiadały mi co lubią lub nie w podróżowaniu komunikacją miejską , a ja starałam się zainspirować moich gości do odwiedzania z dziećmi miejsc, które większość rodziców zwykle omija. Czy to mi się udało? O to trzeba by zapytać moich gości. Jedno jest pewne. Spotkanie to wiele nauczyło także mnie i cieszę się , że dostałam taką szansę (specjalne podziękowania dla Slow Cafe). Bardzo cenię sobie spotkania z Frajdowiczami. Mam nadzieję, że uda się to powtórzyć.

 

Tymczasem na życzenie moich poniedziałkowych gości przedstawiam listę książek, które bardzo się przydają w planowaniu podróży z dziećmi, zarówno tych trójmiejskich jak i po Polsce czy za granicę, do których ja często zaglądam.

 

Chcąc pozwiedzać Trójmiasto warto zaopatrzyć się w podstawowe przewodniki. Jednym z ciekawszych jest np. przewodnik po Gdyni:

Gdynia dla każdego Agnieszka Walczak, Wydawnictwo Region

 

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej polecam bedekery:

Bedeker gdański Jerzy Samp, Wydawnictwo: Polnord - Wydawnictwo OSKAR

Nowy bedeker gdyński Kazimierz Małkowski, Dariusz Małszycki, Wydawnictwo: Polnord - Wydawnictwo OSKAR

Nowy bedeker sopocki Ryszarda Socha, Wydawnictwo: Polnord - Wydawnictwo OSKAR

 

Dla tych, którym wciąż będzie mało, którzy chcieliby zgłębić wiedzę o trójmiejskich dzielnicach polecam np:

Kolibki Orłowo Redłowo Mały Kack Kazimierz Małkowski, Wydawnictwo: Polnord - Wydawnictwo OSKAR

Tajemniczy Sopot Hanna Domańska, Wydawnictwo: Polnord - Wydawnictwo OSKAR

Magiczny Sopot Hanna Domańska, Wydawnictwo: Polnord – Wydawnictwo OSKAR

 

Jeśli podczas wycieczki macie problem z ułożeniem swojej narracji tak, by Wasze dziecko rozumiało o czym opowiadacie i było tym zaciekawione polecam Wam książkę, która na pewno Was w tym wspomoże:

Lwi Przewodnik po Gdańsku, Sopocie i Gdyni…czyli o tym co zwiedzili w Trójmieście Hanza i Amber, gdy wyskoczyli zza gdańskiego herbu Katarzyna Antończyk, Elżbieta Bansleben, Wydawnictwo Wakacje – Atrakcje

 

Polecam też poczytać legendy, które bardzo pomagają w „oprowadzaniu” dzieci po zabytkach trójmiejskich. Często zaglądam do różnych legend kaszubskich w różnych publikacjach, polecam też:

Legendy gdańskie Jerzy Samp Wydawnictwo: Polnord – Wydawnictwo OSKAR

 

Ostatnio idąc do kina znalazłam w księgrani w gdyńskim Gemini (polecam, tam są bardzo tanie przewodniki!) taką świetną rzecz z mnóstwem ciekawostek o regionie:

Trójmiasto i okolice. Wycieczki i trasy rowerowe Praca zbiorowa, Wydawnictwo Helion S.A.

 

Szalenie ciekawy jest również dwumiesięcznik 30 dni Gdańsk Gdynia Sopot Pomorze – istna skarbnica wiedzy.

 

Gdy zawitacie do Muzeum Bursztynu, Dworu Artusa, Domu Uphagena czy Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku zakupcie  mini książki o tych miejscach. Koszt 10 zł, a ilość wiedzy na temat obiektu nieoceniona. Autorami są m.in. Jerzy Kukliński, Edward Śledź, Ewa Barylewska-Szymańska, Wojciech Szymański.

 

Dla wielkich miłośników historii regionu polecam dwie obowiązkowe księgi (które ciężko zdobyć):

Dzieje Gdańska Edmund Cieślak, Czesław Biernat oraz

Dzieje Pomorze Nadwiślańskiego Praca zbiorowa, Wydawnictwo Morskie Gdańsk 1978

 

Jeśli zamarzy Wam się podróż po Polsce polecam cudo, które zakupiłam kilka lat temu w Biedronce (tam można znaleźć wiele ciekawych książek) i które czytamy wieczorem do poduszki:

Polska z dziećmi. Przewodnik turystyczny Carta Blanca  Sp. Z o.o. Grupa wydawnicza PWN

 

Do tego jeszcze polecam:

Polska z dzieckiem. Przewodnik dla całej rodziny. Wydawnictwo Pascal

Polska. Parki narodowe i krajobrazowe. Nawigator turystyczny. Carta Blanca  Sp. Z o.o. Grupa wydawnicza PWN

 

Ostatnio (również w Biedronce!) zakupiłam taką nową inspirację. Dużo zdjęć, tekstu niewiele, ale zachęca do odwiedzania kolejnych miejsc, polecane przez Martynę Wojciechowską.

Polska National Geographic Society

 

Przewodniki kupuję w różnych miejscach, także w miejscach do których jadę. Oto co „złowiłam” w Karpaczu i Jeleniej Górze.

Bajkowy przewodnik po Karpaczu Maria Nienartowicz, Wydawnictwo Poligrafia Ad Rem

Bajkowa Jelenia Góra Joanna Peczenenko, Wydawnictwo Poligrafia Ad Rem

 

Jeśli wybieracie się za granicę macie do wyboru całą gamę przewodników. Polecam Wam jednak to, na co ostatnio natknęłam się jadąc do Paryża i planując pobyt w Londynie:

Paryż dla młodych podróżników Marta Spingardi, Wydawnictwo ExpressMap

Londyn dla młodych podróżników Marta Spingardi, Wydawnictwo ExpressMap

Jeśli chodzi już tylko o Londyn to jest też ciekawa książka o przygodach dziewczynki, która wraz z ciocią wybiera się do stolicy Wielkiej Brytanii i zastanawia się co tam zwiedzić. Ta zabawna historia to:

Angielska przyjaciółka Joanna Charms, Wydawnictwo WeGirls

 

Ostatnio inspirację czerpię także z albumu:

Podróże marzeń Praca zbiorowa, Wydawnictwo SBM Renata Gmitrzak

 

To by było na tyle drodzy Frajdowicze! Życzę Wam bajecznych podróży. Smile

 Zapraszam do galerii zdjęć, które wykonała Frajdowiczka, fotograf Agnieszka Darska

Slow Cafe

Slow Cafe

Slow Cafe

Slow Cafe

Slow Cafe

Slow Cafe

Slow Cafe

Slow Cafe

Komentarze:
Dodaj swój komentarz
Nick / Imię
Treść komentarza
Stolica Polski
Dodany przez: Magda.K
Data dodania: 2014-10-30

Dzięki Wielkie ;)