VOUCHER SPACERUJ Z FRAJDĄ
Home Menu

NIEMAPA, CZYLI KILOMETRY RADOŚCI, FANTAZJI I ODKRYWANIA

NIEMAPA, CZYLI KILOMETRY RADOŚCI, FANTAZJI I ODKRYWANIA

Czy można zmierzyć dziecięcą radość? Zważyć, a może pochować do pudełek, a te do większych, większych i większych i…końca nie widać! Objąć, albo jak w bajkach - rzucić bumerangiem ze sznurkiem i obwiązać całą? Choć chciałoby się, to się nie da! A czy można tę dziecięcą radość przeliczyć na kroki wydeptanych wspólnie fajowych kilometrów? To już lepiej! Macie ochotę na taki eksperyment? Jeśli tak, to powiem Wam jak to prosto zrobić! Najlepiej znów w pomysłowy nieoczywisty, fajowy sposób! Weż nieMAPĘ  i ruszaj! Tym razem prosto w Lasy Pomorza Gdańskiego! Jest co odkrywać, gdzie się bawić, szaleć i…mierzyć kroki dziecięcej radości! 

 


Już  po raz kolejny mamy przyjemność uczestniczyć w premierze nowej nieMAPY. Pamiętacie naszą wizytę w Muzeum Etnograficznym w Spichlerzu Opackim, Oddziale Narodowego Muzeum w Gdańsku? My wspominamy świetną zabawę i mnóstwo ciekawych informacji o mieście Gdańsku, bo to była wystawa towarzysząca premierze nieMAPY Gdańska. A naszą wizytę w budynku Wozowni na Górze Gradowej na interaktywnej wystawie "Przytul Polskę"? Przyluiłyśmy Polskę z całym jej pięknem, obfitością i uśmiechem! Tym razem, po wielu wydawnictwach o miastach Polski przyszedł czas na leśną przygodę. 

 


PUK, PUK. Zapukała ostatnio Pani Listonoszka wręczając nam przesyłkę od Lasów Państwowych. Ileż było radości przy jej rozpakowywaniu. A w środku kolorowo, pomysłowo i inspirująco! Działy: Poradnik Włóczykija, Zostań Botanicznym Detektywem oraz dział Dla Lasu Dla Ludzi! Mnóstwo cennych porad i wskazówek! Pomysłów, które zaraz zaczęły rozwijać naszą wyobraźnię! To na jednej stronie. Na drugiej mapa nieMAPA i aż 13 ciekawych pomysłów na podbój leśnych szlaków i tajemnic. Nagle pomysł gonił pomysł. Zacznijmy od punktu pierwszego. „Podróż w czasie”! A drugi? „Gra w zielone”. Podoba się? „Orientuj się” woła trzeci! Co się pod nimi kryje? A co się kryje w następnych? Znajdziecie tu pomysły na leśne wędrówki od Rzucewa, przez Wejherowo, Gdynię, Sopot, Gdańsk aż po Żuławy i Mierzeję Wiślaną. Przez Lasy Oliwsko-Darżlubskie i Lasy Żuławsko-Elbląskie. Zobaczycie niezwykłą roślinność i zachwycające zwierzęta, szczególnie ptaki. Rozbijecie namiot, rozpalicie ognisko, i pobawicie się w biegi na orientację. A kto nie lubi wędrować pojeździ rowerem, wykąpie się w jeziorze i popływa kajakiem! W legendzie mapy znajdziecie: place zabaw, informacje gdzie można przejechać wózkiem oraz gdzie dojechać komunikacją miejską. To ostatnie chwalimy szczególnie, jako miłośnicy takich właśnie podróży.

 


Nie zmyślamy! UWAGA! testowane na dzieciach! 

 


Zdradzimy Wam coś! Bardzo lubimy takie krótkie inspiracje, podpowiedzi na aktywny wypoczynek! nieMAPA podsunęła nam pomysł, by udać się na wspólną wycieczkę do Rezerwatu „Bursztynowa Góra”, który znaleźliśmy w punkcie 7 o tytule: „Leśne Jeziora i Moczary”. Zaintrygowała nas informacja o charakterystycznych lejach - pozostałościach po wydobyciu bursztynu. 

 


Dzień Dziecka to szczególnie dobra okazja, by na taką wycieczkę wyruszyć! Co jest do tego potrzebne? Wystarczy mieć cel - nieMAPA załatwiła to za nas, zabrać odpowiednie ubranie, przygotować przekąski - w to warto także zaangażować dzieci, bo często sprawia im to ogrom radości i to wszystko! Na początku zwykle jest trochę zamieszania, a póżniej już tylko same przyjemności. Wyruszyliśmy! Tym razem wybraliśmy samochód. Wypad z Gdyni do Rezerwatu „Bursztynowa Góra” zajął nam całe popołudnie. Dla głodnych wrażeń wycieczkę z pewnością można wydłużyć. By zobaczyć charakterystyczne leje, o których informacja znajduje się na NIemapie, najlepiej udać się na parking w północno-zachodniej części wsi Bąkowo (wschodni kraniec Pojezierza Kaszubskiego). Stamtąd prowadzą dwa szlaki, dwie ścieżki. Jedna na lewo, druga na prawo. Na samą Bursztynową Górę trzeba udać się szlakiem na prawo. 

 


Archeologiczny rezerwat „Bursztynowa Góra” jest jedynym rezerwatem przyrody nieożywionej w całym województwie pomorskim. Został utworzony w 1954 roku w celu zachowania w niezmienionym stanie kopalni bursztynu oraz wyrobisk wyeksploatowanych szybów. Dawniej w tym miejscu była kopalnia odkrywkowa. To co można podziwiać to wyrobiska w postaci lejów. Największy z nich w kształcie odwróconego stożka ma około 40 m średnicy i 15 m głębokości. Wielką radość sprawiło nam jego poszukiwanie. Cały teren porasta piękny las, gdzie dominuje buk. Więcej informacji na temat samego bursztynu i sposobów jego eksploatacji w tym rejonie przeczytacie na tablicach informacyjnych znajdujących się na samej Bursztynowej Górze i na parkingu w Bąkowie. Nasza rada! Przed wycieczką warto w domu trochę się przygotować, poczytać o bursztynie. Opowiadanie dzieciom o nim w trakcie spaceru ubarwia leśną wędrówkę. 

 


Przespacerowaliśmy się też kawałek drugą ścieżką, na lewo od parkingu w Bąkowie. Tam urzekł nas niezwykle głośny rechot żab. 

 


Na zakończenie wycieczki udaliśmy się na lody do Kwaśniaka!

 


Wycieczka udana! nieMAPA jako inspiracja sprawdziła się wspaniale! 

Polecamy! 

Oczywiście bawcie się Świetnie :)

 

nieMAPĘ w formie drukowanej można będzie otrzymać bezpłatnie w nadleśnictwach (kiedy tylko zostaną otwarte dla odwiedzających):

  • Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo" w Gdyni, Nadleśnictwo Gdańsk
  • Nadleśnictwo Gdańsk, Lasy Państwowe
  • Nadleśnictwo Wejherowo
  • Nadleśnictwo Kolbudy, Lasy Państwowe
  • Nadleśnictwo Elbląg, Lasy Państwowe

 

Zapraszamy do galerii zdjęć:

Wystawa Niemapa Gdańska

Wystawa Przytul Polskę

Przygotowania do wycieczki

Przygotowania do wycieczkiRezerwat Bursztynowa GóraRezerwat Bursztynowa GóraRezerwat Bursztynowa GóraRezerwat Bursztynowa GóraRezerwat Bursztynowa GóraRezerwat Bursztynowa GóraRezerwat Bursztynowa GóraRezerwat Bursztynowa GóraRezerwat Bursztynowa GóraRezerwat Bursztynowa GóraRezerwat Bursztynowa GóraRezerwat Bursztynowa Góra

Rezerwat Bursztynowa Góra

Miejsce niezwykle głośnego rechotania żab.Rezerwat Bursztynowa Góra

 

 

Komentarze:
Dodaj swój komentarz
Nick / Imię
Treść komentarza
Stolica Polski
Nie dodano żadnego komentarza